Ochrona Praw Lokatorów 

Zmuszanie lokatora do opuszczenia mieszkania stanowi przestępstwo. Grożą za nie nawet trzy lata więzienia. To skutek nowych przepisów, które obowiązują od 7 stycznia 2016 roku. Zgodnie z nowym art. 191 § 1a kodeksu karnego kto w celu zmuszenia innej osoby do określonego działania, zaniechania lub znoszenia stosuje przemoc, uporczywie lub w sposób istotnie utrudniający innej osobie korzystanie z zajmowanego lokalu mieszkalnego, popełnia przestępstwo. Zagrożone jest ono karą nawet trzech lat pozbawienia wolności.

Zgodnie z tym przepisem zabronione są wszelkie działania prowadzące do dewastacji mieszkania, demontażu jego urządzeń, jak np. okna czy drzwi, demontażu istotnych elementów wyposażenia, jak np. urządzenia sanitarne. Sprzeczne z prawem jest także podejmowanie innego rodzaju przedsięwzięć mających na celu zmuszenie lokatorów do opuszczenia lokalu, jak np. siłowe wprowadzanie do mieszkania innych lokatorów. Robienie nadmiernego hałasu przez wiele miesięcy, pod pozorem przeprowadzania remontu, który w rzeczywistości nie ma na celu poprawienie stanu technicznego budynku, ale utrudnienie lokatorom korzystania z zajmowanego lokalu mieszkalnego, również może zostać uznane za przestępstwo. Tak samo jest w przypadku bezpodstawnego odcinania mediów pod pozorem przeprowadzania remontu itp.


Naruszenie Miru Domowego

Częstą kwestią dotyczącą naruszenia miru domowego jest m.in. sytuacja, kiedy właściciel wynajmowanego mieszkania odwiedza najemcę. Sytuacja taka może być bowiem uznana za wtargnięcie do mieszkania wbrew żądaniu osoby uprawnionej. W przypadku wizyt właściciela mieszkania u swoich lokatorów dochodzi do naruszenia wolności od ingerencji, które zakłócają spokój zamieszkiwania. Oznacza to, że niedozwolone jest wchodzenie do cudzego mieszkania, jeśli lokator nie wyraził na takie działanie zgody. Umowa najmu upoważnia bowiem najemcę do tego, by mógł korzystać z lokalu mieszkalnego. Prawo do decydowania o tym, kto przebywa w mieszkaniu, zyskuje zatem właśnie najemca, a nie właściciel mieszkania.

W sytuacji umowy najmu dane mieszkanie staje się dla właściciela miejscem „cudzym”. To lokator natomiast zyskuje prawa jego dotyczące, przekazane przez właściciela. Bez zgody najemcy właściciel mieszkania może wejść jedynie w przypadku poważnej awarii, która wywołuje szkodę lub zagraża powstaniem szkody. Jeśli lokatora nie ma w mieszkaniu lub w sytuacji, kiedy odmawia on właścicielowi możliwości wejścia do mieszkania, właściciel może wejść do lokalu, jednak powinien zrobić to w obecności funkcjonariusza Policji lub straży miejskiej. Jeśli otwarcie lokalu występuje wtedy, kiedy lokator jest nieobecny na miejscu, konieczne jest zabezpieczenie lokalu oraz sporządzenie protokołu przeprowadzanych czynności. W takiej sytuacji osobą pokrzywdzoną jest najemca lokalu, natomiast naruszenia miru domowego dokonuje właściciel mieszkania.


Jesteś najemcą lokalu? Masz problem z jego właścicielem? Szybko i skutecznie rozwiążemy te sytuacje. Otrzymałeś wypowiedzenie umowy? Sprawdzimy czy jest ono prawidłowe.
Jeśli jesteś Właścicielem i potrzebujesz porady czy w danej sytuacji jest możliwe wypowiedzenie umowy, oraz w jakim trybie możesz ją wypowiedzieć - zwróć się do nas.